"eathar" meaning in All languages combined

See eathar on Wiktionary

Noun [Irish]

Head templates: {{head|ga|noun|genitive singular|eathair|||||||nominative plural|eathair|or|eathracha|||altform=|cat2=|f1request=1|f4request=1|g=m|g2=|g3=|head=}} eathar m (genitive singular eathair, nominative plural eathair or eathracha), {{ga-noun|m|eathair|eathair|pl2=eathracha}} eathar m (genitive singular eathair, nominative plural eathair or eathracha) Inflection templates: {{ga-mut}} Forms: eathair [genitive, singular], eathair [nominative, plural], eathracha [nominative, plural], no-table-tags [table-tags], eathar [indefinite, nominative, singular], eathair [indefinite, nominative, plural], a eathair [indefinite, singular, vocative], a eathara [indefinite, plural, vocative], eathair [genitive, indefinite, singular], eathar [genitive, indefinite, plural], eathar [dative, indefinite, singular], eathair [dative, indefinite, plural], no-table-tags [table-tags], an t-eathar [definite, nominative, singular], na heathair [definite, nominative, plural], an eathair [definite, genitive, singular], na n-eathar [definite, genitive, plural], leis an eathar [dative, definite, singular], don eathar [dative, definite, singular], leis na heathair [dative, definite, plural], no-table-tags [table-tags], eathar [error-unrecognized-form], n-eathar [error-unrecognized-form], heathar [error-unrecognized-form], - [error-unrecognized-form]
  1. boat Tags: masculine
    Sense id: en-eathar-ga-noun-Jc20bY0h Categories (other): Irish entries with incorrect language header, Pages with 2 entries, Pages with entries, Watercraft, Pages with 2 entries Disambiguation of Pages with 2 entries: 55 1 44

Noun [Scottish Gaelic]

Forms: eathair [genitive, singular], eathraichean [plural]
Etymology: From Middle Irish ethar, from Old Irish ethar, from Proto-Celtic *itrom, a derivative of Proto-Indo-European *h₁ey- (“to go”). Etymology templates: {{inh|gd|mga|ethar}} Middle Irish ethar, {{inh|gd|sga|ethar}} Old Irish ethar, {{inh|gd|cel-pro|*itrom}} Proto-Celtic *itrom, {{der|gd|ine-pro|*h₁ey-|t=to go}} Proto-Indo-European *h₁ey- (“to go”) Head templates: {{head|gd|noun|||||||genitive singular|eathair|||||||||plural|eathraichean||||||{{{pl4}}}|||cat2=|f10accel-form=p|f11accel-form=genpl|f1accel-form=dat|s|f2accel-form=dat|s|f3accel-form=dat|s|f4accel-form=gen|s|f5accel-form=gen|s|f6accel-form=gen|s|f7accel-form=gen|s|f8accel-form=p|f9accel-form=p|g=m|g2=f|g3=|head=|sort=}} eathar m or f (genitive singular eathair, plural eathraichean), {{gd-noun|g=m|g2=f|gen=eathair|pl=eathraichean}} eathar m or f (genitive singular eathair, plural eathraichean)
  1. boat (a small one) Tags: feminine, masculine
    Sense id: en-eathar-gd-noun-bUFygay2
  2. (specifically) rowing boat Tags: feminine, masculine, specifically Synonyms (rowing boat): bàta-ràmh
    Sense id: en-eathar-gd-noun-psowXaQu Categories (other): Pages with entries, Scottish Gaelic entries with incorrect language header Disambiguation of Pages with entries: 43 1 56 Disambiguation of Scottish Gaelic entries with incorrect language header: 3 97 Disambiguation of 'rowing boat': 3 97
{
  "forms": [
    {
      "form": "eathair",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eathair",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eathracha",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "eathar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eathair",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "a eathair",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "a eathara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "eathair",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eathar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eathar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eathair",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "an t-eathar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "na heathair",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "an eathair",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "na n-eathar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leis an eathar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "don eathar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leis na heathair",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ga-mut",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eathar",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "n-eathar",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "heathar",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "10": "",
        "11": "nominative plural",
        "12": "eathair",
        "13": "or",
        "14": "eathracha",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "noun",
        "3": "genitive singular",
        "4": "eathair",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "altform": "",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f4request": "1",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "eathar m (genitive singular eathair, nominative plural eathair or eathracha)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "eathair",
        "3": "eathair",
        "pl2": "eathracha"
      },
      "expansion": "eathar m (genitive singular eathair, nominative plural eathair or eathracha)",
      "name": "ga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ga-mut"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "ga",
          "name": "Watercraft",
          "orig": "ga:Watercraft",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "55 1 44",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "boat"
      ],
      "id": "en-eathar-ga-noun-Jc20bY0h",
      "links": [
        [
          "boat",
          "boat"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "eathar"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "mga",
        "3": "ethar"
      },
      "expansion": "Middle Irish ethar",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "sga",
        "3": "ethar"
      },
      "expansion": "Old Irish ethar",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*itrom"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *itrom",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₁ey-",
        "t": "to go"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₁ey- (“to go”)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Middle Irish ethar, from Old Irish ethar, from Proto-Celtic *itrom, a derivative of Proto-Indo-European *h₁ey- (“to go”).",
  "forms": [
    {
      "form": "eathair",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eathraichean",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "10": "eathair",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "18": "",
        "19": "plural",
        "2": "noun",
        "20": "eathraichean",
        "21": "",
        "22": "",
        "23": "",
        "24": "",
        "25": "",
        "26": "{{{pl4}}}",
        "27": "",
        "28": "",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "genitive singular",
        "cat2": "",
        "f10accel-form": "p",
        "f11accel-form": "genpl",
        "f1accel-form": "dat|s",
        "f2accel-form": "dat|s",
        "f3accel-form": "dat|s",
        "f4accel-form": "gen|s",
        "f5accel-form": "gen|s",
        "f6accel-form": "gen|s",
        "f7accel-form": "gen|s",
        "f8accel-form": "p",
        "f9accel-form": "p",
        "g": "m",
        "g2": "f",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "eathar m or f (genitive singular eathair, plural eathraichean)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "g": "m",
        "g2": "f",
        "gen": "eathair",
        "pl": "eathraichean"
      },
      "expansion": "eathar m or f (genitive singular eathair, plural eathraichean)",
      "name": "gd-noun"
    }
  ],
  "lang": "Scottish Gaelic",
  "lang_code": "gd",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "boat (a small one)"
      ],
      "id": "en-eathar-gd-noun-bUFygay2",
      "links": [
        [
          "boat",
          "boat"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "43 1 56",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "3 97",
          "kind": "other",
          "name": "Scottish Gaelic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "rowing boat"
      ],
      "id": "en-eathar-gd-noun-psowXaQu",
      "links": [
        [
          "rowing boat",
          "rowing boat"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(specifically) rowing boat"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "_dis1": "3 97",
          "sense": "rowing boat",
          "word": "bàta-ràmh"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine",
        "specifically"
      ]
    }
  ],
  "word": "eathar"
}
{
  "categories": [
    "Pages with 2 entries",
    "Pages with entries",
    "gd-noun 2"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "eathair",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eathair",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eathracha",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "eathar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eathair",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "a eathair",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "a eathara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "eathair",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eathar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eathar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eathair",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "an t-eathar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "na heathair",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "an eathair",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "na n-eathar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leis an eathar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "don eathar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leis na heathair",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ga-mut",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eathar",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "n-eathar",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "heathar",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "10": "",
        "11": "nominative plural",
        "12": "eathair",
        "13": "or",
        "14": "eathracha",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "noun",
        "3": "genitive singular",
        "4": "eathair",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "altform": "",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f4request": "1",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "eathar m (genitive singular eathair, nominative plural eathair or eathracha)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "eathair",
        "3": "eathair",
        "pl2": "eathracha"
      },
      "expansion": "eathar m (genitive singular eathair, nominative plural eathair or eathracha)",
      "name": "ga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ga-mut"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Irish entries with incorrect language header",
        "Irish first-declension nouns",
        "Irish lemmas",
        "Irish masculine nouns",
        "Irish nouns",
        "Irish terms derived from Middle Irish",
        "Irish terms derived from Old Irish",
        "Irish terms derived from Proto-Celtic",
        "Irish terms derived from Proto-Indo-European",
        "Irish terms inherited from Middle Irish",
        "Irish terms inherited from Old Irish",
        "Irish terms inherited from Proto-Celtic",
        "Pages with 2 entries",
        "Pages with entries",
        "ga:Watercraft"
      ],
      "glosses": [
        "boat"
      ],
      "links": [
        [
          "boat",
          "boat"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "eathar"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 2 entries",
    "Pages with entries",
    "Scottish Gaelic entries with incorrect language header",
    "Scottish Gaelic feminine nouns",
    "Scottish Gaelic lemmas",
    "Scottish Gaelic masculine nouns",
    "Scottish Gaelic nouns",
    "Scottish Gaelic nouns with multiple genders",
    "Scottish Gaelic terms derived from Middle Irish",
    "Scottish Gaelic terms derived from Old Irish",
    "Scottish Gaelic terms derived from Proto-Celtic",
    "Scottish Gaelic terms derived from Proto-Indo-European",
    "Scottish Gaelic terms inherited from Middle Irish",
    "Scottish Gaelic terms inherited from Old Irish",
    "Scottish Gaelic terms inherited from Proto-Celtic",
    "gd-noun 2"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "mga",
        "3": "ethar"
      },
      "expansion": "Middle Irish ethar",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "sga",
        "3": "ethar"
      },
      "expansion": "Old Irish ethar",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*itrom"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *itrom",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₁ey-",
        "t": "to go"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₁ey- (“to go”)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Middle Irish ethar, from Old Irish ethar, from Proto-Celtic *itrom, a derivative of Proto-Indo-European *h₁ey- (“to go”).",
  "forms": [
    {
      "form": "eathair",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eathraichean",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "10": "eathair",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "18": "",
        "19": "plural",
        "2": "noun",
        "20": "eathraichean",
        "21": "",
        "22": "",
        "23": "",
        "24": "",
        "25": "",
        "26": "{{{pl4}}}",
        "27": "",
        "28": "",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "genitive singular",
        "cat2": "",
        "f10accel-form": "p",
        "f11accel-form": "genpl",
        "f1accel-form": "dat|s",
        "f2accel-form": "dat|s",
        "f3accel-form": "dat|s",
        "f4accel-form": "gen|s",
        "f5accel-form": "gen|s",
        "f6accel-form": "gen|s",
        "f7accel-form": "gen|s",
        "f8accel-form": "p",
        "f9accel-form": "p",
        "g": "m",
        "g2": "f",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "eathar m or f (genitive singular eathair, plural eathraichean)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "g": "m",
        "g2": "f",
        "gen": "eathair",
        "pl": "eathraichean"
      },
      "expansion": "eathar m or f (genitive singular eathair, plural eathraichean)",
      "name": "gd-noun"
    }
  ],
  "lang": "Scottish Gaelic",
  "lang_code": "gd",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "boat (a small one)"
      ],
      "links": [
        [
          "boat",
          "boat"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "rowing boat"
      ],
      "links": [
        [
          "rowing boat",
          "rowing boat"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(specifically) rowing boat"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine",
        "specifically"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "sense": "rowing boat",
      "word": "bàta-ràmh"
    }
  ],
  "word": "eathar"
}

Download raw JSONL data for eathar meaning in All languages combined (6.3kB)

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: eathar/Irish 'radical' base_tags=set()",
  "path": [
    "eathar"
  ],
  "section": "Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "eathar",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'eclipsis'",
  "path": [
    "eathar"
  ],
  "section": "Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "eathar",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: eathar/Irish 'with h-prothesis' base_tags={'error-unrecognized-form'}",
  "path": [
    "eathar"
  ],
  "section": "Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "eathar",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: eathar/Irish 'with t-prothesis' base_tags={'error-unrecognized-form'}",
  "path": [
    "eathar"
  ],
  "section": "Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "eathar",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.